(fot. S. Borowski, Nasz Dziennik)Szanowni Państwo
Pragniemy poinformować, że 24 kwietnia 2010 r. (sobota) w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II Katedra Filozofii Kultury KUL, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Fundacja Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej, Gilson Socjety (USA), Facultad de Filosofía y Letras (Uniwersytet Valladolid, Hiszpania) organizują IX Międzynarodowe Sympozjum z cyklu Przyszłość Cywilizacji Zachodu na temat: Totalitaryzm – jawny czy ukryty?
Choć wielu sądzi, że tylko wiek XX był wiekiem totalitaryzmów (komunizm, faszyzm, nazizm) i że totalitaryzm skończył się wraz z upadkiem Bloku Sowieckiego to przecież w dalszym ciągu na świecie jawnie działają reżimy totalitarne, a demokracja zachodnia w coraz większym stopniu opanowywana jest przez ukryty totalitaryzm (zwany socliberalizmem), któremu nie obce jest łamanie autentycznych praw człowieka, jak choćby prawo do życia czy prawo do publicznego wyrażania wiary. Z uwagi na fakt, iż problem totalitaryzmu jest jednak ciągle zawężany do totalitaryzmu jawnego i że podejmowany jest prawie wyłącznie z punktu widzenia doraźnych rozgrywek politycznych lub sensacji medialnych, rzadziej natomiast z perspektywy filozofii i cywilizacji, zaprosiliśmy wybitnych specjalistów z różnych ośrodków naukowych Polski i zagranicy (Stany Zjednoczone, Hiszpania), aby podzielili się z nami swoją wiedzą, doświadczeniami i przemyśleniami. Albowiem totalitaryzm, choć pod różnymi maskami lub nazwami, stanowi ciągłe zagrożenie dla człowieka jako osoby, trzeba umieć to zagrożenie rozpoznać, by się przed nim bronić, a w miejsce cywilizacji śmierci, budować cywilizację miłości.
Osoby zainteresowane uzyskaniem zaświadczenia o uczestnictwie w sympozjum będą mogły je otrzymać w recepcji. Będziemy wdzięczni za wcześniejsze potwierdzenie swojego udziału mailowo lub telefonicznie.
Serdecznie zapraszamy!
Z wyrazami szacunku
Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński
Kierownik Katedry Filozofii Kultury
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Filozofii
Katedra Filozofii Kultury
Al. Racławickie 14; 20-950 Lublin
(0-81) 445-40-38; e-mail:
Podczas trwania sympozjum można będzie nabyć materiały z poprzednich konferencji: Przyszłość Cywilizacji Zachodu, Kultura wobec techniki, Filozofia i edukacja, Człowiek i państwo, Polityka a religia, Ewolucjonizm czy kreacjonizm, Sprawiedliwość – idee a rzeczywistość, Terroryzm – dawniej i dziś, a także ostatnie numery poczytnego periodyku filozoficznego Człowiek w Kulturze wydawane staraniem Katedry Filozofii Kultury KUL.