Aktualności

WITAM PAŃSTWA NA MOJEJ STRONIE AUTORSKIEJ

PIOTR JAROSZYŃSKI

"Sic vive cum hominibus, tamquam deus videat; sic loquere cum deo, tamquam homines audiat" Seneka


Katedra Filozofii Kultury KUL
Zaprasza na studia magisterskie i doktorskie

Osacza nas permanentna rewolucja kulturowa, która bazuje na ciągłym wprowadzaniu zamętu ideowego i pojęciowego w najważniejszych dziedzinach życia takich jak edukacja, polityka, sztuka, religia, nauka, media. Czujemy się coraz bardziej zagubieni. Dlatego warto przywrócić znaczenie słowom i ideom, które od wieków, od tysiącleci stanowią podstawę tożsamości naszej cywilizacji, tej cywilizacji, w której spotyka się Objawienie z geniuszem greckim i rzymskim, a która jest także dziedzictwem i wyzwaniem dla kultury polskiej, również w czasach współczesnych. Takiej tematyce poświęcone są badania naukowe i dydaktyka prowadzona w ramach Katedry Filozofii Kultury KUL. Po licencjacie (niezależnie od dyscypliny) można zapisać się na dwuletnie studia magisterskie, a po magisterium – na czteroletnie studia doktoranckie. Tych wszystkich, których interesuje filozofia klasyczna oraz problematyka z zakresu filozofii kultury i cywilizacji, zapraszamy wobec tego do studiowania i poszerzania swoich horyzontów intelektualnych.

Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński
Kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL

Szczegółowych informacji udziela dr Imelda Chłodna  (imeldach@kul.pl)


Komentarze  

Adam
# Adam 2013-08-19 19:04
Szkoda, że na KUL ani żadnej innej katolickiej uczelni nie ma studiów z filozofii w jakimś trybie niestacjonarnym. Z pewnością wielu ludzi, jak na przykład Krzysztof, chętnie poszerzyłoby horyzonty o filozofię i wiele jej podstawowych dziedzin, które poznaje się raczej na pierwszych latach studiów. Trafiają się jedynie kursy podyplomowe, ale raczej wyglądają na bardzo oględne.
Piotr J.
+4 # Piotr J. 2013-08-20 18:43
Na pewno szkoda, przed kilku laty studia takie zostały zlikwidowane. Może, gdyby uzbierała się odpowiednia liczba chętnych, znowu by pojawiły się w ofercie. Ale studia doktoranckie są i mają sens.
Krzysztof G.
# Krzysztof G. 2016-01-06 22:22
Skorzystałem jednak z "Metafizycznych spotkań z mistrzami", odbywały się w trybie niestacjonarnym, internetowo na odległość. Do dziś słucham wykładów, sporo czytam i jeszcze raz potwierdzam jak bardzo filozofia jest człowiekowi potrzebna.

Chylę czoła wobec organizatorów.
Były student politechniki
+1 # Były student politechniki 2012-06-15 09:19
Ja 29 lat. Politechnika skończona. Były pieniążki zawsze, dobrze żyje mozna powiedzieć.

Czegos brakowało, nie rozumiałem pełnego kontekstu, tego co mnie otacza. Wracałem z pracy zamochodem, usłyszałem profesora w jakimś radiu, nie wiedziałem, że to RM było. I pierwsze co pomyślałem to: Jak on ładnie mówi i bardzo składniem tak... logicznie. I jeszcze ważne o czym on mówi. Szybko przeczytalem wszystkie darmowe książki na tej stronie. Pozniej jeszcze raz je przeczytalem na spokojnie.... tak na spokojnie. Zeby zrozumiec... na spokojnie... żeby zrozumieć...

Dziękuje Profesorze. Nigdy nawet nie byłem w Lublinie a filozofia na Politechnice nigdy nie gościła (2 godziny z tego co pamiętam, było coś ale w ramach ciekawostki). Pisze jako laik ale rządny wiedzy bo ta wiedza pomaga mi w życiu osobistym i mojej technicznej pracy!


W środę wracam z pracy i słucham Profesora!
Tadeusz
# Tadeusz 2011-06-16 09:21
Pełna zgoda na cel, jaki przyświeca filozofii klasycznej w usiłowaniu zrozumienia rzeczywistości. Tylko po co tu filozofować?
Dzięki zawrotnej szybkości dostępu do informacji i ich przepływu, które możemy wielokrotnie i wieloźródłowo zweryfikować, przyczyny postępującego i pogłębiającego sie kryzysu kultury, ekonomii i polityki stają się tak wyraźne, że w zasadzie dla poważnie zaangażowanego, nie wymagają już specjalnie głębszych analiz. Włączając filozoficznych. SKUTECZNOŚĆ w czynieniu dobra wydaje się najlepszym miernikiem działania. Tu i teraz. Ew. w niedalekiej przyszłości. Podobnie zresztą jak kiedyś Sokrates (mentor Platona)- jak pisze Arystofanes - radził swoim uczniom, jak np. unikać niepotrzebnego płacenia podatkowego haraczu.
Ciekawe kto te podatki już wtedy pobierał?
Piotr Jaroszyński
+9 # Piotr Jaroszyński 2011-06-15 09:03
Filozofia klasyczna nie ucieka od rzeczywistości, lecz na niej się koncentruje, bo to rzeczywistość jest przedmiotem poznania, który chcemy zrozumieć. Tzw. „realia codzienności” nie pojawiły się przypadkiem, lecz są wynikiem zastosowania zasad pewnej filozofii, która właśnie z rzeczywistością się nie liczy, jest odmianą idealizmu i myślenia utopijnego (komunizm, socjalizm, liberalizm). Jednym słowem, nie pokonamy kryzysu kultury, ekonomii, polityki etc., jeśli nie postawimy diagnozy, jeśli nie odkryjemy przyczyn, a więc jeśli nie odwołamy się do filozofii. Mówienie o „filozofowaniu dla własnej satysfakcji” i „odcinaniu się od realiów codzienności” nie dotyczy filozofii klasycznej w jej roli kulturowej i cywilizacyjnej. W sporze filozoficznym nie ma nic złego, a kryterium jest wartość podawanych argumentów – ze względu na prawdę.
Tadeusz
+1 # Tadeusz 2011-06-14 05:25
Szukanie przez młodych, przyszłych filozofów „różnych rozwiązań” (nie ma to jak precyzja planów) aby, zaspakajając SWOJE zamiłowania, uczyć się w polskich realiach mądrości, już samo w sobie, stanowi niezłe wyzwanie. Jeżeli tylko dla WŁASNEJ satysfakcji – życzę powodzenia. Zazdroszczę tylko umiejętności odcięcia się od realiów codzienności. Zwłaszcza gdy wokół nas postępuje szybkie karłowacenie narodowej państwowości. Zresztą może taka ucieczka w filozofię jest nawet lepsza. Przecież alternatywa gonitwy za mitem zysku, który kształtując hedonistyczną chierarchię wartości, zamienia świat w targowisko próżności i przemocy, wydaje się być jeszcze gorsza. Tylko teraz, jakiego przewodnika tu wybrać, jeżeli oni sami - mistrzowie - się o tę PRAWDĘ i MĄDROŚĆ tak ze sobą spierają? I to jeszcze jak! A swoją drogą ciekawi mnie, kto był przewodnikiem dla mistrza Arystotelesa - Platona?
Piotr Jaroszyński
+3 # Piotr Jaroszyński 2011-06-13 06:57
Tadeusz podnosi bardzo ważną kwestię: czy filozofia pozwala na godne utrzymanie siebie i rodziny, bo "primum vivere deinde philosophari". W polskich warunkach jest to bardzo trudne, choć indywidualnie można szukać różnych rozwiązań. Gdy chodzi natomiast o drugą sprawę, to samodzielne zaspakajanie "głodu wiedzy" jest nierealne, zwłaszcza w zakresie filozofii. Jest to bowiem dżungla stanowisk, której bez przewodnika, czyli mistrza, nie przebrniemy. Szkoda czasu. Są ludzie, których ciągnie do filozofii tak bardzo, że chcą się z nią gruntowniej zapoznać, bez względu na trudności. I na takich właśnie czekamy.
Tadeusz
+1 # Tadeusz 2011-06-13 01:08
Rozumiem rozterki Zenka. Od studiowania filozofii(umiłowania mądrości) do wymiernej korzyści z niego płynącej jest bardzo daleka droga.
Chętnie przytoczyłbym statystyki ale i o nie trudno, gdyż nie znam filozofa, który potrafi z tym zawodem godnie utrzymać siebie i swoją rodzinę a Google tych danych nie dostarcza.
Jeżeli posiada się względnie pojęty głód wiedzy, to wg. mnie można go skutecznie zaspakajać szukając i czytając o fundamentalnych zagadnieniach egzystencjalnych samemu. Objawy skutków działania grecko-rzymskiego geniusza są aż nazbyt, szczególnie w naszym kraju, widoczne. Mpoże więc nie tąędy droga....
Moja własna recepta: bez względu na trudności pozostać sobą, stać na twardym gruncie i mieć świadomość skąd dają chleb....
Piotr Jaroszyński
+3 # Piotr Jaroszyński 2011-06-11 15:03
- Obecne przepisy umożliwiają po uzyskaniu licencjatu kontynuację studiów na innym kierunku. System boloński zniszczył strukturę studiów pięcioletnich, co jest zabójcze zwłaszcza dla humanistyki. Żyjemy w reżymie strasznego lub przynajmniej niemądrego prawa w wielu dziedzinach. Taką dziedziną jest również edukacja. Jeżeli po trzyletnich studiach licencjackich studenci zmieniają kierunek, to niewielu zostanie na studia magisterskie. W takim razie trzeba szukać innych studentów z innych kierunków, którzy są zainteresowani filozofią i najwyżej uzupełnią niektóre braki. Są tacy studenci i nie mogą kierować się zdobycia „papierka”, bo po co im „papierek” z filozofii?
zenek
+1 # zenek 2011-06-10 22:18
No tak, tylko czy 2 letnie uzupełniające coś dadzą w sensie jakiejś w miarę porządnej wiedzy jeśli ktoś ma bazowe wykształcenie np. z resocjalizacji, informatyki czy zarządzania? Czy nie będzie to tylko papierek i parę luźnych ciekawostek w głowie?
Krzysztof
# Krzysztof 2012-08-24 00:24
Wobec tak postawionego pytania, można się zastanowić czy warto było wychodzić w ogóle z podstawówki? - skoro papier z resocjalizacji, informatyki czy zarządzania nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.
Filozofia - jak uważam - nie jest dla ludzi głodnych kasy, ona daje całościowe widzenie świata, otwiera niewidoczne wcześniej perspektywy. Z filozofią jest jak z roztropnością, o której się mówi:

Roztropność to oko duszy, bo postrzega piękny cel, na który chytrość jest ślepa.


Filozofię z zamiłowania "gryzę' na co dzień, jej służebność w życiu codziennym jest nie do przecenienia. Jestem elektronikiem (matura), mam też licencjat z "humaniory" i chętnie bym z tej propozycji skorzystał, problem tkwi w tym, że mam 49 lat i dwóch synów na studiach, dlatego mnie pozostają książki i korzystanie ze strony takiej jak ta.

Bardzo serdecznie Pana Profesora pozdrawiam.
Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński: Polski filozof w największych bibliotekach Ameryki

piątek, 26 maj 2023 10:31

Profesor Piotr Jaroszyński to polski filozof, którego prace są cenione na całym świecie. Jego...

Jan Paweł II - obrońca prawdy i wychowawca człowieka, rodziny i narodu

piątek, 19 maj 2023 10:21

Konferencja naukowa pt. „Jan Paweł II, obrońca prawdy i wychowawca człowieka, rodziny i narodu”...

Spotkanie poświęcone osobie i dziełu Ojca Profesora Mieczysława A. Krąpca w 15. rocznicę śmierci

czwartek, 04 maj 2023 12:59

W dniu 8 maja 2023 r. (poniedziałek) zapraszamy do udziału w spotkaniu poświęconemu osobie i...

Praworządność: od prawa do bezprawia

wtorek, 18 kwiecień 2023 22:21

Zapraszamy na XXIV Sympozjum z cyklu „Przyszłość Cywilizacji Zachodu” na temat: Praworządność: od...

Wolność dla Andrzeja Poczobuta!

wtorek, 24 styczeń 2023 08:14

XXIII Sympozjum z cyklu

poniedziałek, 14 listopad 2022 16:59

XXII Sympozjum z cyklu "PRZYSZŁOŚĆ CYWILIZACJI ZACHODU" Kryzys Zachodu - kryzys wartości 17...

Jak podaje portal ZnadNiemna.pl reżim Łukaszenki rozprawia się z niezależnym Związkiem Polaków na Białorusi

poniedziałek, 14 listopad 2022 16:17

Rewizje w mieszkaniach władz Związku Polaków na Białorusi wiceprezes ZPB Renaty Dziemiańczuk i...

Sympozjum „Religia czy ideologia? Spór o miejsce religii w kulturze”

wtorek, 16 listopad 2021 12:50

Katedra Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki KUL, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w...

Odkłamać słowo - sympozjum Katedry Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki KUL, 22-23 kwietnia 2021

poniedziałek, 19 kwiecień 2021 09:12

Ekologia - nauka czy ideologia? XIX Międzynarodowe Sympozjum z cyklu «PRZYSZŁOŚĆ CYWILIZACJI ZACHODU» 3 grudnia 2020

środa, 02 grudzień 2020 13:45

XIX Międzynarodowe Sympozjum z cyklu «PRZYSZŁOŚĆ CYWILIZACJI ZACHODU» Ekologia – nauka czy...

NOWOŚĆ! Kultura. Dramat natury i osoby - Piotr Jaroszyński

piątek, 01 maj 2020 20:34

Książka stanowi znakomity przewodnik po najważniejszych zagadnieniach filozofii kultury,...

Europe: Civilizations Clashing. From Athens to the European Union

czwartek, 03 październik 2019 14:08

Europe: Civilizations Clashing. From Athens to the European Union. Piotr Jaroszyński and Lindael...

XVIII Międzynarodowe Sympozjum z cyklu «PRZYSZŁOŚĆ CYWILIZACJI ZACHODU» Pedagogika – nauka czy ideologia? na KUL-u

niedziela, 24 marzec 2019 14:46

Katedra Filozofii Kultury i Sztuki KUL, Sekcja Historii Filozofii UKSW, Wyższa Szkoła Kultury...

Guest Seminar: Piotr Jaroszynski:

piątek, 22 luty 2019 17:56

From 25 February to 1 March, Professor Piotr Jaroszynski from the Catholic University of Lublin,...

Philosophy - Brill Publishing:

środa, 06 luty 2019 19:55

We congratulate dr. Piotr Jaroszyński for receiving the rectors award of the John Paul II Catholic...

Prof. Piotr Jaroszyński

poniedziałek, 01 październik 2018 18:00

Wykład prof. dr hab. Piotra Jaroszyńskiego zatytłowany "Po co niepodległość?" zostanie wygłoszony...

Aquinas Medal for Excellence in Christian Philosophy dla prof. Piotra Jaroszyńskiego

czwartek, 27 wrzesień 2018 17:56

20 września 2018 r. na zakończenie międzynarodowego kongresu na Sorbonie w Paryżu, zorganizowanego...

Colloque - Étienne Gilson (1884-1978) médiéviste et philosophe, homme de foi et homme d’action

niedziela, 09 wrzesień 2018 17:23

Colloque - ÉTIENNE GILSON (1884-1978) médiéviste et philosophe, homme de foi et homme d’action....

Filozofia a cywilizacje - XVII Międzynarodowe Sympozjum z cyklu

czwartek, 24 maj 2018 21:05

XVII Międzynarodowe Sympozjum z cyklu "Przyszłość cywilizacji Zachodu" - Filozofia a cywilizacje -...

Ethics: Kant vs Aristotle and Thomas Aquinas

wtorek, 15 maj 2018 17:48

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η Στο πλαίσιο του προπτυχιακού μαθήματος EIΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ (Θέμα: Εισαγωγή...

poniedziałek, 11 grudzień 2017 15:38

Reklama nowej książki prof. dr hab. Piotra Jaroszyńskiego "Metafizyka czy ontologia" – po japońsku.

poniedziałek, 04 grudzień 2017 15:05

Zapraszamy na wykład w Polskim Ośrodku Katolickim w Leeds prof. dr hab. Piotra Jaroszyńskiego...

Metaphysics or Ontology?

czwartek, 30 listopad 2017 19:28

"Metaphysics or Ontology?" Piotr Jaroszyński, Catholic University of Lublin

Wykłady Prof. Piotra Jaroszyńskiego w Chicago 2017

poniedziałek, 18 wrzesień 2017 17:32

Zapraszamy na wykłady prof. dr hab. Piotra Jaroszyńskiego w Chicago w USA, które odbędą się w...