Ukazała się kolejna – czwarta i ostatnia – płyta CD, która zawiera archiwalne nagrania kazań bł. ks. Jerzego Popiełuszki, jakie głosił w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu w latach 1982-1984. Nagrań tych słucha się również dziś z zapartym tchem, wciągają słuchacza nieomal bezwiednie, ponieważ nie tylko przywracają naszej uwadze to, co działo się w Polsce w czasie stanu wojennego, ale również ze względu na swą aktualność. Tak, kazania te zawierają wiele wątków ciągle aktualnych.
Głos ks. Jerzego jest dobitny i wyraźny. Tak przemawia człowiek, który jasno widzi, o czym mówi, ale także nie boi się tego mówić, co z kolei świadczy o wielkim męstwie. Słuchając tych kazań, głębiej obcujemy z kimś, kto przed swoją męczeńską śmiercią miał nam do powiedzenia rzeczy ważne. Słowo drukowane nigdy nie posiądzie takiej mocy jak słowo mówione, zwłaszcza gdy wypowiadane jest z wewnętrzną siłą i determinacją. Słowo mówione odsłania ludzką duszę, ułatwiając kontakt duchowy w ramach wspólnoty. A jest to wspólnota wielka, Narodu i Kościoła.
Słuchając bł. ks. Jerzego, odkrywamy duszę człowieka, który mocny wiarą nie wahał się stawać w obronie prawdy i ludzi pokrzywdzonych, ale który również nie uznawał kompromisów ze złem. Być może właśnie dlatego komunistyczne służby zaliczyły go do osób wyjątkowo niebezpiecznych dla systemu, zdawały sobie bowiem sprawę, że ks. Jerzego nie da się ani kupić, ani zastraszyć. A w związku z tym prawdę będzie mówił do końca.
W swoich kazaniach ks. Jerzy często przypomina nauczanie Papieża Jana Pawła II i Prymasa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Przypomina z całą pokorą, jako uczeń wielkich mistrzów, który w lot chwyta intencje i myśl. Cytuje też natchnione fragmenty poezji naszych wieszczów: Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, dzięki czemu odnajdując się w Kościele, odnajdujemy się też w naszym Narodzie, w jego dziejach i kulturze, w jego modlitwie i poezji, na zawsze chrześcijańskich.
Gdy więc z jednej strony z kazań tych bije groza stanu wojennego, bezprawnych i poniżej ludzkiej godności stosowanych przez władze represji, z drugiej strony oddychamy atmosferą dziejów Narodu, który mimo cierpień i prześladowań nigdy się nie poddał. Ksiądz Jerzy mówi o walce państwa z krzyżem i z polskością w urzędach, w szkole, na uczelniach. Mówi tak sugestywnie, jakby opisywał czasy nam współczesne, bo przecież ta walka trwa, z krzyżem i z patriotyzmem, na uczelniach, w szkołach, w mediach, w teatrach, w filmie i w telewizji.
Ksiądz Jerzy mówi bez emocji, bez patosu, bez sztucznej stylizacji. Mówi prosto, słowo za słowem, jak gdyby chciał wyliczyć i uporządkować wszystkie myśli, które zawsze płyną z głębi serca i dlatego właśnie za serce chwytają. Wtedy też czujemy, jak bardzo ukochał Kościół i Naród. Musiała być w Nim wcześniej ta decyzja niezłomna wierności do końca. Ibył niezłomny, wytrwał. Nie sprzeniewierzył się żadnemu z wypowiedzianych słów. Nawet na drodze do męczeństwa. Dlatego tych słów i dziś powinniśmy słuchać, bo one kierowane były również do nas.
Płyty można nabyć w księgarniach „Naszego Dziennika” w Warszawie, al. Solidarności 83/89, tel. (22) 850 60 20, e-mail: