Jedną z tego rodzaju inicjatyw jest sympozjum, które odbędzie się 12 maja 2014 roku (poniedziałek) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Organizatorami tego wydarzenia są Katedra Filozofii Kultury KUL oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, a także Fundacja Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej oraz International Gilson Society i Adler Institute (USA). Będzie to już XIII Międzynarodowe Sympozjum z cyklu „Przyszłość cywilizacji Zachodu”, na jakże aktualny temat: „Jan Paweł II wobec totalitaryzmów”. Organizatorzy chcą w ten sposób wyrazić wdzięczność i radość z faktu, iż profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego został ogłoszony świętym.
Błędna wizja człowieka
Podczas tegorocznego sympozjum analizie poddane zostanie nauczanie Papieża na temat totalitaryzmu. Okazuje się bowiem, że święty Jan Paweł II nie tylko odegrał olbrzymią rolę w procesie, który doprowadził do upadku Związku Sowieckiego, ale również sformułował szereg bezcennych spostrzeżeń na temat istoty, źródeł i skutków totalitaryzmów różnego rodzaju, nie tylko komunistycznego; totalitaryzmów, które ciągle stanowią zagrożenie dla ludzkości. Niezwykle cenne są jego spostrzeżenia zawarte m.in. w encyklikach: „Centesimus annus”, „Redemptor hominis”, „Veritatis splendor”, „Evangelium vitae”, a także w orędziach przygotowywanych na Światowy Dzień Pokoju. Odwołując się m.in. do filozofii, Papież celnie wskazywał, iż za fasadą totalitaryzmu ukrywa się błędna wizja człowieka i społeczeństwa. Przestrzegał, iż ma to swoje poważne konsekwencje, jak chociażby zafałszowane rozumienie ludzkiej wolności, deformacja prawa, zmonopolizowanie władzy politycznej. W pełni świadomie i z bardzo głębokim rozumieniem zagrożeń podejmował refleksję nad tym trudnym tematem. Podkreślał aktualność tej refleksji, m.in. z tego powodu, iż nadal istnieją państwa budujące swe systemy polityczne w oparciu o idee totalitarne. W wielu z nich dominuje polityka nastawiona na konsumpcję, deprecjonowanie roli osoby, krzewienie tzw. cywilizacji śmierci. Zatem widmo totalitaryzmu nadal krąży nad światem, przywdziewając coraz to nowe maski, stosując coraz bardziej przemyślane metody, działając czasem globalnie, a czasem lokalnie. W tym miejscu należy podkreślić fakt, że Jan Paweł II nie poprzestawał jedynie na ukazywaniu zagrożeń, ale także pokazywał drogi wyjścia z tych kryzysowych sytuacji.
Wielostronne spojrzenie
Dlatego warto jak najczęściej wracać do tych przemyśleń, aby lepiej rozumieć to, co dzieje się wokół nas. Dobrą okazją do tego jest właśnie zbliżające się sympozjum, w którym udział wezmą ciekawi prelegenci zarówno z wielu polskich ośrodków akademickich, jak i z zagranicy. Dzielić się oni będą swoim doświadczeniem, wiedzą i przemyśleniami. Wśród nich znajdą się: prof. Peter Redpath i prof. Richard Fafara z USA, a z Polski m.in.: ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, ks. prof. Paweł Bortkiewicz, prof. Piotr Jaroszyński, prof. Mieczysław Ryba, prof. Henryk Kiereś, ks. prof. Tadeusz Guz, ks. prof. Jan Sochoń, rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka, dr Marek Czachorowski.
Poruszone zostaną rozmaite aspekty dotyczące motywu przewodniego, jakim jest totalitaryzm. Wszyscy prelegenci odniosą się do tego tematu, analizując poglądy Karola Wojtyły zarówno przed wyborem na Papieża, jak i w trakcie tak długiego pontyfikatu. Wykłady wygłaszane będą zarówno w ramach bardziej ogólnych paneli dyskusyjnych, jak również w obrębie szczegółowych trzech sekcji zatytułowanych: Kultura a totalitaryzm, Ideologia czy religia? oraz Kryzys Zachodu. Wśród tematów, które będą omawiane podczas sympozjum, na uwagę zasługują choćby następujące: „Jan Paweł II wobec sowieckiego komunizmu”, „Karola Wojtyły i Jana Pawła II sztuka i myśl o sztuce jako apologia personalizmu”, „Priorytet osoby przed rzeczą w nauczaniu Karola Wojtyły i Jana Pawła II a niektóre próby urzeczowienia człowieka”, „Dlaczego demokracja w post-chrześcijańskiej Europie coraz bardziej przypomina totalitaryzm?”, „Kryzys współczesnej etyki a totalitaryzm. Diagnoza Jana Pawła II”, „Totalitarna koncepcja człowieka w świetle nauczania Jana Pawła II”, „Prymat etyki nad techniką? Technika a budowanie systemu totalitarnego”, „Media a totalitaryzm”, „Jan Paweł II wobec ideologii. Argumenty filozoficzne i teologiczne”, „Filozoficzno-kulturowe źródła totalitaryzmów XX wieku w ujęciu Jana Pawła II”.
Przemyślenia Papieża związane z totalitaryzmem dotyczyły wszystkich bez wyjątku dziedzin kultury, co znajdzie swe odzwierciedlenie również w prezentowanych podczas sympozjum wystąpieniach. Wygłoszone wykłady, nawiązujące do kwestii związanych z nauką, moralnością, sztuką i religią, stanowić będą integralne spojrzenie na totalitaryzm w świetle nauczania świętego Jana Pawła II. Zapraszamy zatem wszystkich zainteresowanych tematyką totalitaryzmu, chcących poznać i zrozumieć jego genezę, postaci i prawdziwe cele.
Zgłoszenia na sympozjum przyjmujemy pod numerem telefonu: 506 152 982, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00; e-mail:
Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, Dr Imelda Chłodna
Nasz Dziennik, 2-4 maja 2014