Ukazał się 65. tom dzieł zebranych księdza prof. Czesława S. Bartnika pod jakże znamiennym tytułem: „Odzyskać Polskę” (Lublin 2014). Tom ten składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje teksty samego Autora, w dużej mierze publikowane już w „Naszym Dzienniku”, druga natomiast to wybór co najprzedniejszych fragmentów (poezja i proza) wielu różnych autorów, ale doskonale wpisujących się w główny temat rozważań.
Motywem przewodnim całej publikacji jest taka diagnoza, która pomogłaby nam, Polakom, przerwać ten krąg bezsilności, w jakim nieustannie się poruszamy, w jaki jesteśmy wpychani, z jakiego nie wiemy, jak się wyrwać, albo nawet nie wiemy, że w nim jesteśmy. Symboliczny rok 1989 staje się coraz wyraźniej rokiem nowej formy zniewolenia, a nie odzyskania niepodległości.
Ta diagnoza jest niezwykle szeroka i przenikliwa. Obejmuje m.in. takie kwestie, jak: upadek państwa, ataki na Kościół, antyklerykalizm i eliminację Kościoła z życia publicznego, coraz bardziej antypolski i antykatolicki system edukacji, pułapki wolności, manipulację nienawiścią w ramach politycznej poprawności. Są też poruszane tematy zasadnicze dla chrześcijaństwa, takie jak status wiary czy różne odmiany personalizmu.
Jednym słowem, na Czytelnika czeka niezwykłe bogactwo wiedzy, spostrzeżeń i przemyśleń, które pomagają nie tylko obudzić się z letargu, ale również zachęcają do zajęcia postawy czynnej, by wreszcie odzyskać Polskę. Jest bowiem wręcz nie do pomyślenia, aby Naród od ponad tysiąca lat katolicki, Naród, który tak bardzo ceni wolność, który niejednokrotnie potrafił tę wolność odzyskiwać – dziś godził się potulnie na utratę własnej Ojczyzny. Jeżeli tak się dzieje, to znaczy, że zastosowano wobec nas jakiś perfidny i niezwykle przemyślny scenariusz zniewolenia, wynarodowienia i dechrystianizacji, z udziałem najwyższych władz państwowych. A to oznacza, że samo narzekanie czy działanie odruchami lub emocjami niewiele da. Tu trzeba bardzo przejrzystej diagnozy, konsekwentnego i dalekosiężnego działania, nie w pojedynkę, ale we wspólnocie. I właśnie książka ks. prof. Czesława Bartnika jest wręcz podręcznikiem, który pomaga trafnie odczytać rzeczywistość i uczy, jak działać skutecznie dla Polski i Kościoła.
Od czego zacząć? Od początku, a początkiem jest umiejętność używania rozumu. Tu jednak spotykamy się z jakimś niezwykłym paradoksem: społeczeństwa, które przez wieki, a nawet tysiąclecia dążyły do coraz wyższego poziomu rozwoju intelektualnego, dziś popadają w jakieś umysłowe zaćmienie. Dotyczy to zwłaszcza Europy. Jak pisze Autor: „A dziś u nas i w Europie wszelka wizja duchowa zanika, wyższe idee są negowane, a nawet zwalczane, siła i godność czystego intelektu są wprost wyśmiewane” (s. 17). Wobec tego w pierwszym rzędzie musimy odzyskać społeczny i państwowy szacunek dla kultury rozumu. Celowo bowiem wpychani jesteśmy w pułapkę umysłowego niedorozwoju, aby można było łatwiej nami rządzić.
Ale musimy też odzyskać własną wolność, dla której zagrożeniem jest wolność fałszywa, wolność zakłamana czy wręcz „wolność diabelska”. Diabeł jest symbolem przewrotności, jeżeli mówi, że tak, to znaczy, że nie, a jeśli mówi o wolności, to chodzi o zniewolenie. Co dla diabła jest wolnością, to dla nas jest jej utratą, bo jest to „wolność od majątku narodowego, od samogospodarzenia, od kultury narodowej, od tradycyjnej polskości i od Kościoła katolickiego” (s. 105). A więc wszystko to, co gwarantuje nam wolność lub jest celem wolności, zostaje nam odebrane. Tego zaś nie da się inaczej określić w języku dorzecznym niż właśnie jako zniewolenie.
Trudna, a nawet dramatyczna sytuacja naszego Narodu nie jest jednak powodem do załamania się i rezygnacji. Musimy działać, nie możemy się poddawać. Nie możemy też zwątpić w potęgę boskiej Opatrzności. Dlatego pozostając wiernymi Kościoła, musimy również sami podejmować inicjatywę, okazując naszą ufność w Boże Miłosierdzie. Ksiądz prof. Czesław S. Bartnik uzasadnia, jak ważne i na czasie byłoby oddanie się Polski Chrystusowi jako swemu Królowi. Byłby to wyraz posłannictwa „głównie świeckich do budowania klimatu Królestwa Chrystusa na świecie i do urządzania porządku rzeczy w Chrystusie” (s. 77).
Książka ks. prof. Czesława S. Bartnika „Odzyskać Polskę” to pozycja, która daje nam wiedzę, uczy myśleć, pokazuje, jak działać. Ze wszech miar warto po nią sięgnąć, bo jest to piękne i mądre dzieło. Tym bardziej że kult Chrystusa Króla Polski „nie wywodzi się w swej istocie z objawień prywatnych, nawet świętych (…), lecz wyrósł z biblijnych idei Chrystusa jako Pantokreatora, Króla i Pana (Kyrios) oraz z sakramentalnego ’królestwa kapłańskiego’ świeckich (por. 1 P 2, 9), otrzymywanego w chrzcie i bierzmowaniu”. Nie jest to więc jakaś nowa prawda religijna, lecz po prostu żywa aplikacja prawdy objawionej.
Piotr Jaroszyński
Książki ks. prof. Czesława S. Bartnika „Odzyskać Polskę” i „Wojna z Kościołem” można nabyć w księgarniach „Naszego Dziennika”: w Warszawie, al. Solidarności 83/89, tel. (22) 850 60 20, e-mail:
Nasz Dziennik, 16 maja 2014