Kryzys Praw Człowieka
W obliczu pogłębiającego się w Polsce i na Zachodzie kryzysu, który jest kryzysem cywilizacyjnym, a nie tylko politycznym, warto przypomnieć, co o wolności i prawie mówi Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Wprawdzie od czasu powstania tej Deklaracji wprowadzano różne modyfikacje, to jednak należy wracać do wersji źródłowej jako najbardziej oddającej intuicje sprawiedliwości i wolności u samych podstaw. Był rok 1948. Ludzkość leczyła rany po milionach ofiar II wojny światowej.
A oto kilka artykułów zaczerpniętych z tej Deklaracji:
WSTĘP
„Ponieważ uznanie przyrodzonej godności oraz równych i niezbywalnych praw wszystkich członków rodziny ludzkiej stanowi podstawę wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie;
ponieważ brak poszanowania i pogarda dla praw człowieka doprowadziły do czynów barbarzyńskich, które wstrząsnęły sumieniem ludzkości, a nadejście świata, w którym istoty ludzkie będą korzystać z wolności słowa i przekonań oraz wolności od strachu i niedostatku, zostało ogłoszone jako najwyższy cel człowieka,
ponieważ istotne jest, by prawa człowieka były chronione przez przepisy prawne, aby człowiek nie był zmuszony, doprowadzony do ostateczności, uciekać się do buntu przeciwko tyranii i uciskowi,
Artykuł 3
Każda osoba ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego.
Artykuł 7
Wszyscy są równi wobec prawa i są uprawnieni bez jakiejkolwiek dyskryminacji do równej ochrony prawnej. Wszyscy są uprawnieni do równej ochrony przed jakąkolwiek dyskryminacją sprzeczną z niniejszą Deklaracją oraz przed jakimkolwiek podżeganiem do takiej dyskryminacji.
Artykuł 19
Każda jednostka ma prawo do wolności poglądów i wypowiedzi; prawo to obejmuje nieskrępowaną wolność posiadania poglądów oraz poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji oraz idei, wszelkimi środkami i bez względu na granice.
Artykuł 29
1. Każda jednostka ma obowiązki wobec wspólnoty, bo tylko w niej możliwy jest swobodny i pełny rozwój jej osobowości.
2. W korzystaniu ze swych praw i wolności, każdy podlega jedynie takim ograniczeniom, które są określone przez prawo, wyłącznie w celu zapewnienia należytego uznania i poszanowania praw i wolności innych, oraz zaspokojenia słusznych wymagań moralności, porządku publicznego i powszechnego dobrobytu w społeczeństwie demokratycznym.
Artykuł 30
Żadnego postanowienia w niniejszej Deklaracji nie wolno interpretować jako domniemania na rzecz państwa, grupy lub osoby jakiegokolwiek prawa do zaangażowania się w jakąkolwiek działalność albo do dokonania jakiegokolwiek czynu zmierzającego do zniszczenia (ang. destruction; franc. destruction) któregokolwiek z ogłoszonych tu praw i wolności.”
Niestety, coraz częściej ma miejsce czołgająca tyrania, a wymienione prawa są w coraz większym stopniu łamane. Trzeba wracać do źródeł, jeśli prawo ma chronić dobro i godność człowieka, a nie być tylko narzędziem cynicznej manipulacji i tylko dla dobra silniejszego.