Wystarczy choć trochę zastanowić się nad tym, ażeby zrozumieć, jak ważną jest rzeczą wybierać między książkami te, które czytać warto. Czytajmy to, co posłużyć może do uzacnienia, do umocnienia, do zachęty, do pociechy, a nareszcie do uczciwej, a tak czasami w życiu potrzebnej rozrywki. Stosownie więc do tego, jakiej potrzebujemy nauki, pod jakim względem braknie nam wykształcenia, skąd wypływa pociecha, gdzie znaleźć można właściwą rozrywkę, wypadnie odpowiedź na pytanie, co czytać należy.
Jeżeli najpierwszą, najważniejszą, najpotrzebniejszą nauką jest nauka wiary, bo ona jedna poucza człowieka o celu jego życia na ziemi, to samo się przez się rozumie, że najważniejsze są książki, które do wiary prowadzą.
Fragment pochodzi z: „O pracy”, 2001
Czytanie jest procesem stokroć inteligentniejszym niż oglądanie telewizji, a to oznacza, że nie ma mowy o prawidłowym rozwoju naszej inteligencji, jeśli nie będziemy umieli czytać i jeśli nie będziemy czytać. Umiejąc czytać, musimy zgromadzić biblioteczkę pozycji wartościowych, zwłaszcza takich, które pogłębiają naszą wiarę i umacniają naszą polskość, by zawsze były pod ręką i by z łatwością można się było w nie zanurzyć.
Piotr Jaroszyński
Nasz Dziennik, 31 stycznia 2014