Stańcie teraz wobec rzeczywistości rodzimej i zapytajcie każdy siebie: jakiej ja chcę Polski? Czy zastanawiam się nad tym kiedykolwiek? (…) Młodzieży! Czy chcesz, aby Polska była pijana? Czy chcesz Polski przepitej? – Już raz była przepita, a sytuacja się powtarza.
Statystyka z ubiegłego roku podaje, że siedem i pół litra alkoholu przypada na głowę statystycznego Polaka. – Czy zdajesz sobie sprawę, do czego mogą doprowadzić naród pijani obywatele, rozpite rodziny, pijani szefowie w biurach, urzędach, fabrykach? Nietrzeźwi kierowcy autobusów, samochodów i pociągów? Czy takiej chcesz Polski?
– A czy chcesz Polski rozwiązłej? Czy chcesz, aby twoja siostra była poniewierana przez chłopaków, jak to się, niestety, coraz częściej widzi na ulicach stolicy? Czy chcesz, aby twoich braci i siostry demoralizowano przez film i telewizję? Tylu dobrych i zdolnych specjalistów pracuje w tej produkcji! Jest to tym większe nieszczęście, że ich zdolności i talenty nie są właściwie wykorzystane.
– Czy chcesz Polski bezdzietnej, w której tak wiele nienarodzonych Polaków idzie… do kanałów?
Czy chcesz Polski bez wiary w Boga i ludzi, a więc bez ideałów, bez porywów i wzlotów, bez zdolności do poświęcenia i ofiary? Nawet na froncie w obliczu wroga trzeba w coś wierzyć, aby być zdolnym do bohaterstwa. Ale wiara i poświęcenie są potrzebne nie tylko na froncie wojennym, lecz także na froncie pracy, obowiązku, zawodu, nauki, codziennego trudu i wysiłku. Wszędzie potrzebna jest wiara żywych ludzi w Boga Żywego.
Fragment pochodzi z kazania do młodzieży akademickiej w Warszawie, 22 III 1972 r.
Dziś młodzieży nikt nie pyta, jakiej chce Polski, ponieważ dziś młodzież ma nie chcieć Polski. Ma nie chcieć dlatego, że ma stąd wyjechać, więc cokolwiek, co budziłoby miłość do własnej Ojczyzny, do Ojczyzny swoich przodków jest eliminowane z programu kształcenia i wychowania, z mediów i z kultury. A jest to robione z całą determinacją, świadomie i według planu. Młodzież polska objęta jest programem banicji. Czy po to nam niepodległość, byśmy tracili najcenniejszy skarb, bez którego przecież Polski nie będzie? Polski Piastów, Polski Jagiellonów, Polski św. Jana Pawła II.
Piotr Jaroszyński
Nasz Dziennik, 2-4 maja 2014